Viaţa cotidiană în Franţa secolelor XVII-XVIII, autor Ana-Maria Băican

Tema este una deosebit de interesantă şi încărcată de importanţă pentru că perioada secolelor al XVII-lea şi al XVIII-lea este una a afirmării tendinţelor de modernizare, de integrare culturală, a transformărilor politico-militare, socio-economice şi culturale, perioada în care capitalele se îmbogăţesc în construcţii grandioase, devin centre ale vieţii economice, ale ştiinţelor, literelor şi perioada în care s-au afirmat câteva tipuri umane. Dacă în epocile anterioare tipurile umane specifice erau călugărul, cavalerul, monarhul şi în această perioadă s-au afirmat câteva tipuri, adevărate modele comportamentale, dintre care: ministrul, gurhezul, literatul, gentilomul, favorita.

Lecturați gratuit Viaţa cotidiană în Franţa secolelor XVII-XVIII, autor Ana-Maria Băican

ISBN 978-606-30-3840-2