Arhiva

Nu e oare datoria noastră, condiția ”sine qua non ” a unui profesor de limba si literatura română să direcționeze tinerii spre lectură, să perceapă novatorul, dar să nu nege tradiția? De ce să nu transformăm anacronicul în diacronic, dacă stă în puterea noastră să realizăm acest lucru? Iată că se pot citi si Creangă, si Slavici, fără a ne teme de limbajul regional, dacă îl împletim cu super eroi, iar ambalajul prezentării este unul apetisant.

Lecturați gratuit Predarea basmului în ciclul gimnazial. O abordare interdisciplinară și interculturală, autor Cristina Ciubotaru Stroea

Lucrarea poate fi citită online doar în Librăria Scriitorilor (www.librariascriitorilor.ro).

ISBN 978-606-30-4420-5