Factorii determinanţi ai succesului şcolar, autor Mihaela Teliceanu

Am considerat ca fiind deosebit de importantă cunoaşterea modalităţilor prin care factorii motivaţionali acţionează diferenţiat în funcţie de factorii culturali asupra performanţei şcolare, mai ales că în literatura de specialitate pe de o parte medierea culturală a factorilor motivaţionali nu a fost suficient studiată iar în plus, interesul pentru această problematică nu a vizat mediul şcolar. Astfel, cunoaşterea modului diferenţiat în care factorii motivaţionali interni şi externi influienţează performanţa şcolară poate ajuta la înţelegerea unor diferenţe între elevi în ceea ce priveşte succesul şcolar.

Lecturați gratuit Factorii determinanţi ai succesului şcolar, autor Mihaela Teliceanu

ISBN 978-606-30-5321-4