Metode de predare a literaturii române la gimnaziu, autor Olivia Toader

Scopul general al receptării literaturii în şcoală este formarea gustului estetic, în acest scop general fiind incluse şi alte obiective formative dezvoltarea gândirii, formarea orizontului intelectual-cultural, a concepţiei despre lume şi viaţă, cultivarea dragostei faţă de cultura naţională etc. De aici rezultă şi sarcina specifică a receptării literaturii – sensibilizarea elevilor faţă de frumosul literar. Acesta e motivul pentru care comentarea textelor trebuie să devină mijloace pentru formarea elevului ca cititor de literatură, pentru dezvoltarea înclinaţiei şi interesului spre lectură, pentru cultivarea gustului estetic, a discernământului critic. De aceea profesorul trebuie să fie preocupat de gradul în care procesul receptării contribuie la sensibilizarea elevilor.

Lecturați gratuit Metode de predare a literaturii române la gimnaziu, autor Olivia Toader

ISBN 978-630-317-027-5