Sunt multe obiective de interes turistic în judeţul Iaşi şi toate merită să fie cunoscute de vizitatori, dar nu toate sunt promovate. Dacă întrebi pe cineva din alt judeţ ce ar fi reprezentativ pentru judeţul acesta, cred că răspunsul ar fi, în primul rând, Catedrala mitropolitană, unde se află moaştele Sfintei Paraschiva, apoi Palatul Culturii şi mănăstirile. Eu aş recomanda alte obiective din judeţ, ca de exemplu Muzeul Arheologic de la Cucuteni, Casa memorială Vasile Alecsandri din Mirceşti şi mănăstirile Hlincea, Hadâmbu şi Dobrovăţ.

Lecturați Patrimoniul cultural şi monumentele istorice din mediul rural al judeţului Iași, autor Dana Antohie

ISBN 978-606-30-5358-0