Activitatea dr. Constantin Angelescu a fost numai parţial amintită în lucrările dedicate istoriei învăţământului, cauzele care au determinat această „uitare” identificându-se în situaţia politică şi culturală a României după cel de-al doilea război mondial, toate realizările lui fiind recunoscute mai ales sub formă implicită. A existat o perioadă (anii 1950-1970) când istoria învăţământului a fost rescrisă de la Spiru Haret încoace, fiind eliminaţi cei care supărau regimul, chiar dacă au avut merite foarte importante. În ultima vreme, tot mai multe lucrări despre evoluţia învăţământului din România, viaţa politică şi culturală se opresc la activitatea dr.C. Angelescu.

Lecturați gratuit Dr. Constantin Angelescu, ministrul instrucţiunii publice, Ediția a II-a, autor Corina Barbu

ISBN 978-606-30-1743-8