Scopul acestei lucrări: încurajarea lecturii prin realizarea unei bibioteci online care livrează cărți la domiciliu. Tehnologiile folosite vor fi HTML, CSS și JavaScript, limbajele esențiale oricărui site. De asemenea, pentru construirea de funcționalități similare unui magazin online voi folosi PHP. Singurul framework care va fi utilizat în studiu de caz va fi Bootstrap 5, cu scopul de a conferi responsivitate pe cât mai multe dispozitive.
Obiectul de activitate al site-ului va viza împrumutul de cărți, drept omagiu al modului în care se căutau informații înainte de apariția Internetului. Cărțile vor putea fi doar împrumutate, nu cumpărate, pentru a susține eforturile dezvoltării sustenabile și pentru a putea menține un preț redus al serviciilor. Aceste aspecte vor fi utile în alcătuirea unei identități de brand.

Lecturați gratuit Promovarea lecturii. Website și aplicație mobilă pentru o bibliotecă online, autor Ariana-Andra Șerpar

ISBN 978-606-30-4794-7