Grotescul lui Caragiale, ca şi al lui Eugen Ionescu, e, în ciuda pesimismului fără iluzii şi amărăciunii râsului lor, profund tonic, şi nu lasă, cum spunea P. A Touchard acea impresie de mutilare pe care o dau totdeauna personajele lui Beckett: „Comicul lui Ionescu e un comic franc. Oricât ar părea de destructiv, el e o victorie împotriva forţelor de distrugere”, şi câteva rânduri mai sus: „Miracolul teatrului Iui Ionescu e că punând elementele făcute să se distrugă, exprimând o filosofie care e una a disperării, el a reuşit totuşi să scrie un teatru fremătând de sănătate şi viaţă.” Aceleaşi lucruri se pot spune şi cu privire la Caragiale.

Descărcaţi gratuit Depersonalizarea eroilor din dramaturgia lui Caragiale și Ionescu, autor Prof. Oana Crihană

Lucrarea este protejată la copiere şi imprimare.

ISBN 978-606-30-2185-5