În experienţa didactică, într-o şcoală din mediul rural, am identificat mai multe cauze care conduc la o percepţie negativă a compunerilor. În primul rând, menţionez vocabularul sărac şi limbajul lipsit de expresivitate al multora dintre elevi. În al doilea rând, unii întâmpină dificultăţi în a se exprima, în a-şi închega ideile, chiar dacă deţin cunoştinţele teoretice pe care trebuie să le utilizeze într-un text. Apare astfel o barieră între informaţie şi învelişul propriu pe care elevul trebuie să-l creeze. În al treilea rând, am observat dificultăţi în receptarea textului la prima vedere. Toate acestea sunt consecinţele unui cumul de factori: lectură deficitară, mediul familial antagonic şcolii şi ideii de a citi, mediul social (o societate în care oamenii de cultură nu sunt promovaţi nu instigă la culturalizare), preocupările adolescentine (jocurile pe calculator care ocupă mult din timpul liber al elevului şi care, deşi stimulează imaginaţia prin lumile virtuale create, conduc la interiorizare şi la blocaje de exprimare).
În această ordine de idei, propun un demers didactic care să îmbunătăţeacă performanţele elevilor în elaborarea compunerilor prevăzute de programa şcolară şi de cea pentru Evaluarea Naţională, clasa a VIII-a.

Lecturați gratuit Dezvoltarea creativităţii elevilor din gimnaziu prin compunerile şcolare, autor Loredana Munteanu

ISBN 978-606-30-1214-3